Bývalý reprezentant, zkušený funkcionář, mapař, pořadatel všeho lampionového, trenér. Dlouholetý, celou svou bytostí vášnivý orienťák, IOF Advisor Adam Chromý.

IOF advisor – k čemu to vlastně máme? Jaká je jeho úloha na závodech?

Dobrá otázka, myslím, že hodně lidí moc dobře neví o co tu přesně jde. Vysvětlím to tedy trochu více zeširoka.
Na českých závodech zodpovídá za dodržení všech pravidel hlavní rozhodčí, který musí znát všechna pravidla, směrnice či předpisy a musí být připraven řešit případné problémy. Jeho hlavním úkolem je taky všechno pečlivě kontrolovat, aby se problémům předcházelo. Má tedy velkou šanci ovlivnit to, jestli pořádání dopadne dobře nebo průserem. Měl by to být zkušený orienťák, který prošel školením z českých pravidel, ze stavby tratí, atd. To, že to všechno umí by měla značit licence R1, R2 nebo R3, kterou uděluje ČSOS. A jeho hlavni funkcí je všechno kontrolovat, schvalovat a hlavně hlídat, zda je vše podle pravidel.
No a na mezinárodních závodech je to vlastně úplně to stejné – je tam přesně stejná pozice s téměř stejnými pravomocemi a stejnou odpovědností. Jen se nejmenuje hlavní rozhodčí, ale IOF advisor. Neškolí ho ČSOS, ale mezinárodní orienťácká federace IOF. Licence se nejmenují R1,2,3, ale IOF Event Advisor (EA) a IOF Senior Event Advisor (SEA). No a stejně jako hlavní rozhodčí všechno kontroluje, schvaluje a hlavně hlídá, zda je vše podle pravidel.

To je krása. Takže proč máme na našich českých závodech mezinárodního kontrolora?

Je to proto, že ty naše závody nejsou jenom úplně české, ale jsou mezinárodní 🙂 Konkrétně kategorie H21 a D21 jsou tzv. World Ranking Event, tj. může se na ně přihlásit kdokoliv ze světa, přesněji řečeno kdokoliv, kdo je členem nějakého národního svazu, který je členem IOF. K tomuto mezinárodnímu závodu v dospělých kategoriích je pak přidružen druhý závod – MČR, Veteraniáda, veřejný závod – a ten je již ryze český. IOF Advisor, tj. “mezinárodní hlavní rozhodčí” pak hlídá tento mezinárodní WRE závod a hlavní rozhodčí hlídá závod český, tedy MČR, Veteraniádu a veřejný závod.

Dva rozhodčí. Není v tom zmatek? Nehádáte se?

Určitě nehádáme. Už jenom proto, že funkce jsou z definice jasně odděleny: Kategorie H21 a D21 jsou závod WRE, kde platí mezinárodní pravidla a rozhoduje zde IOF advisor a hlavní rozhodčí mu do toho nekecá. A podobně všechny ostatní kategorie jsou závod český, kde platí česká pravidla a rozhoduje zde hlavní rozhodčí a IOF advisor mu do toho nemá co kecat.
Takto je to definováno na papíře. Ve skutečnosti však se Zdenčou spolupracujeme na všem tak nějak společně. K zásadním věcem se vyjadřujeme oba, mapy jsme třeba kontrolovali já dospělé a Zdenča ostatní. Rozhodně se ale nehádáme, protože Zdenča je super zkušená rozhodčí a není nic, s čím by se s ní dalo nesouhlasit 🙂

Dobře, jsou to dva závody, ale les je jeden společný, kontroly taky. Co kdybyste se neshodli vy jako rozhodčí, platí česká nebo mezinárodní pravidla?

Jo, v tom je to zajímavé, protože ve společných věcech musíme splňovat obě pravidla. S tím ale, že IOF Rules jsou nadřazená těm českým. V zásadě je tedy potřeba jet podle IOF pravidel a ve věcech, které IOF pravidla neřeší pak sledovat ta česká. V případě, že si pravidla protiřečí, pak platí IOF Rules. Tady je to tedy o úzké spolupráci mezi oběma rozhodčími.

Mává se tady hodně pojmem World Ranking Event (WRE), co to je?

Tak jako máme v Česku český ranking, do kterého jsou zařazeny všechny závody různých úrovní (od oblastňáků po MČR), ve světě je to zase stejné. Je zde světový ranking (World Ranking), do kterého jsou zařazeny závody různých úrovní – od národních závodů, po mistrovství světa. A jeho smysl je stejný, jako je smysl českého rankingu – je to zařazovací žebříček, podle kterého se určuje kdo má právo startovat na závodech světového poháru či na mistrovství světa. Systém je teda trochu jiný, ale smysl je stejný.

Jak dlouho na tomhle závodě děláš?

Hmm, no v zásadě od toho, co jsem přestoupil do Tesly, tedy rok a půl. Ze začátku to bylo takové šolíchání a čím víc se závod blíží, tím je toho víc. Ale není to vůbec tak hrozné, stále je to radost. Náš pořadatelský tým je opravdu super, dělba práce krásně funguje, všichni šlapou jak hodinky, žádné zmatky, žádné stresy, všechno jede jak má. Prostě paráda. Hrozně si toho vážím, protože z mých předchozích působení vím, že to rozhodně není samozřejmost.

Proč takovéhle věci děláš?

Určitě proto, že bych chtěl našemu sportu vrátit to, co jsem od něj dostal. Za svoji kariéru jsem oběhl mnoho závodů, a to i mezinárodních, navštívil hodně map, a to i v zahraničí a setkal se s různými trenéry a vrcholovými běžci, kde každý z nich mi dal nějakou zkušenost. A já bych teď chtěl všechny ty zkušenosti, co jsem v těchto třech orienťáckých oborech získal, předat dále. Proto organizuji závody, mapuji mapy a trénuji mládež.

Co říkáš na tratě, pokud jsi je viděl? Nejsou příliš náročné?

Samozřejmě, že jsem je viděl, a to nesčetněkrát v různých fázích vývoje. Myslím si, že jsou přesně takové, jaké by měly na mezinárodních závodech být.

Tvůj tip na vítěze a vítězku v dospělých kategoriích?

Jsem si jist, že v obou kategoriích vyhrají ti, kteří jsou na tento závod nejlépe připraveni.

Na závěr nějaká rada, vzkaz pro závodníky?

Ačkoliv se to tak může zdát, nejedete na Vysočinu. Nečekejte učesané vysočinské lesy, pak si ten závod užijete 🙂