Tesla TV

Zajisté jste na konci pokynů objevili nenápadný poslední bod nazvaný Tesla TV. Tato záležitost může představovat pro orienťák výrazný posun, téměř na úrovni GPS trackingu. Nedotýká se nijak samotných závodníků, ale pro prezentaci orientačního běhu se může jednat o velkou věc.

Ve stručnosti, o co jde? Zajistit přenos obrazu a zvuku lze úplně jednoduše a snadno. Obyčejnou webkameru připojíme k internetu, případně se přidá hlas komentátora a je to. To je řešení občas používané, ale přece jenom to postrádá jistou dynamiku a kvalitu. Nebo se to dá udělat opravdu se vším všudy, s vybavením za pár desítek miliónů korun a kopou profesionálů. Výsledek je, především v podání ČT, většinou perfektní, ale přece jenom, je to “trochu” náročné na zdroje.

Tesla TV je univerzální řešení, které používá dostupné levné vybavení – počítače, kamery a mobily, signál je přenášen pomocí, wifi, LTE a satelitu a produkce výsledného pořadu je prováděna pomocí softwaru buď automaticky, nebo ručně, podle potřeby.
Celé toto řešení je pak snadno opakovatelně použitelné.

Pro nadcházející víkend je cílem především zajistit TV přenos na velkoplošnou obrazovku na shromaždišti. Pokud se tohle podaří pak druhým cílem je zajistit také streaming signálu na YouTube.

Budeme mít dvě kamery na doběhu a jednu v lese. Signál ze všech kamer bude přenášen do centrálního počítače, kde se k němu bude přidávat grafika, podobná jakou známe z České televize. Jméno, čas, průběžné pořadí. Jednotlivé kanály pak bude stříhat automatizovaný režisér, který vznikl jako bakalářská práce M. Chmelaře na FEKT VUT v Brně. Ten na základě mnoha vstupních informací čerpaných z radiokontrol usoudí, na kterém kanále se v jaký čas nachází náš favorit a přepne na tento kanál obraz. Samozřejmě ho budeme hlídat a případně korigovat.

Obraz z kamer na doběhu se bude přenášet přes wifi a ethernet, signál z lesa pak přes mobilní LTE signál. Protože potřebujeme silné připojení, bylo nutné televiznímu úseku přizpůsobit i stavbu trati, pokrytí v lese není zcela ideální a na přenos potřebujeme desetimegabitové připojení. Největší oříšek byl ale s internetem na shromaždišti, který je základním předpokladem pro správné fungování celého přenosu. Řešíme připojení přes mikrovlné spoje, LTE signál odchytávaný v desetimetrové výšce směrovou anténou, nebo satelitní spojení. Zatím žádné řešení nebylo ještě stoprocentně spolehlivé, ale doufejte, že nakonec to klapne.

Přidáme-li ke třem kanálům z kamer ještě grafiku s průběžnými výsledky a GPS přenos těch nejlepších, dostaneme se na obsah, který znáte z ČT. Je jasné, že náš výsledek nebude zdaleka tak kvalitní jako má Česká televize. Ani o to nejde. Naší snahou je s týmem, složeným z nadšených orienťáků, kteří jsou laiky v režírování, stříhání i kameramanství, dosáhnout živého přenosu, který alespoň trochu vtáhne diváky do soubojů o mistrovské tituly, které se odehrávají kousek od nich, v lese.

Výsledky tohoto našeho snažení budete moct sledovat na velkoplošné obrazovce, která bude k dispozici na nedělní závod. Obraz bude také streamován na internet, takže pokud připojení neselže, budete moci sledovat mistrovské klání z pohodlí domova.

Tohle všechno je premiéra. Sami jsme velice zvědaví, co z toho se podaří realizovat a jaký bude výsledek. Pro úspěch děláme maximum, pro ten zbytek nám držte pěsti a o víkendu se uvidí!